Deser stanowi uzupełnienie wartości energetycznej i odżywczej (białkowo-witaminowo-mineralnej) spożywanego posiłku dziennego. Sporządza się go z różnorodnych surowców (mąki, jaj, kaszy, owoców, mleka i jego przetworów, kakao) i cukru jako składnika głównego, które poddaje się różnym technikom obróbki kulinarnej (wstępnej i termicznej) . Deserem może być słodka potrawa zarówno zimna, jak i gorąca.

W dniu 3 grudnia b.r. odbył się konkurs Kolędy i Pastorałki, organizowany przez Zespół Szkół ZDZ w Kielcach. Do konkursu przystąpili m.in. uczniowie naszej szkoły jako soliści:

30 listopada Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chęcińskiej zorganizowało uroczyste upamiętnienie 192 rocznicy Powstania Listopadowego w klasztorze oo. Franciszkanów w Chęcinach. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem mieściło się tu więzienie, przy którym zorganizowano lazaret dla wojskowych. W lazarecie przebywało kilkudziesięciu żołnierzy Wojska Polskiego z okresu Powstania Listopadowego, 22 z nich dokonało swego żywota na skutek epidemii cholery.  Po śmierci zostali pochowani u stóp Góry Zelejowej, na cmentarzu cholerycznym.

Uczniowie naszej szkoły świętowali Andrzejki podczas wspólnych zabaw i wróżb. Nasze przewidywania na przyszłość dotyczyły samych dobrych rzeczy.

Uczniowie klasy VIII Daniel Grajek  i Miłosz Partyka reprezentowali szkołę w I Olimpiadzie Gier Planszowych IPN, która jest częścią ogólnopolskiej akcji. Turniej został skierowany do uczestników od 10 do 20 lat. Gracze mieli do wyboru jedną z ośmiu gier planszowych, dotyczących różnych okresów historii. Do rywalizacji stanęło ponad 100 uczestników.

29 listopada br. uczniowie klasy VIII z wychowawcą p. R. Sowińską i p. A. Gajos pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, która jest bezcennym zabytkiem kultury materialnej świata. Zwiedzanie rozpoczęło się od zejścia do kopalni po 380 drewnianych schodach. O historii i tajemnicach tego miejsca opowiadał pan przewodnik. Uczniowie zobaczyli m.in. jezioro solankowe, obejrzeli majestatyczną Kaplicę św. Kingi, dowiedzieli się jak wyglądało życie i praca górników w dawnych czasach.

Dnia 29 listopada 2022r. dzieci z pierwszej klasy pojechały do kina w Morawicy na projekcję filmu animowanego
pt. "UPS2! Bunt na Arce"  Był to wspaniały film, który swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca.