Uczniowie klasy ósmej, 24 marca 2023 roku, udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie historii naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

W KL Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdy weszliśmy na teren Muzeum, przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym”. Po przekroczeniu bramy poczuliśmy powagę miejsca. Wchodziliśmy do budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mogliśmy zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

W trakcie zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii.

R. Sowińska, M. Chrabąszcz