Dnia 24.04.2025r. w związku z edukacyjnymi obchodami Dnia Statystyki Polskiej 2025, oddział przedszkolny oraz uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w spotkaniu z Paniami z Urzędu Statystycznego w Kielcach w ramach popularyzacji wiedzy statystycznej.
Najmłodsi oraz uczniowie klas I – III wzięli udział w zajęciach pt. „Świętokrzyskie moja mała Ojczyzna”. Dzieci dowiedziały się czym są badania ankietowe, w jaki sposób się je przeprowadza oraz czemu służą dane uzyskane na ich podstawie. Mieli też okazję, przekonać się, że wszyscy tworzymy statystyki.
Zajęcia pt. „Statystyka bliżej nas” skierowane były do uczniów klas IV – VI. Podczas nich uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami i metodami statystycznymi w sposób, który pozwolił im lepiej rozumieć dane i ich interpretację. Poznali również znaczenie statystyki w codziennym życiu oraz jej wpływ na podejmowanie decyzji w różnych dziedzinach. Dodatkowo sprawdzili się w liczeniu średniej arytmetycznej i procentów.
Z kolei najstarsi uczniowie klas VII – VIII, biorący udział w zajęciach p. „Wykresy bez tajemnic”, mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z prawidłowym budowaniem, analizą i interpretacją wykresów statystycznych. Przekonali się, że wizualizacje znacznie ułatwiają analizę danych.
Oddział przedszkolny oraz wszyscy uczniowie aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali udział w prowadzonych zajęciach, dlatego na zakończenie wizyty otrzymali drobne upominki.
Ten dzień dla Pań z Urzędu Statystycznego był nie tylko okazją do dzielenia się pasją do statystyki, ale również cennym doświadczeniem edukacyjnym. Obserwując entuzjazm i zaangażowanie uczniów utwierdziło Panie w przekonaniu, że nauka jest procesem dwukierunkowym – ucząc innych, sami również się uczymy i rozwijamy.
A. Karbownik