Dnia 15 września uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą p. Izabelą Woś wzięli udział w warsztatach historycznych w CKiS w Chęcinach pt. „Synagoga i jej znaczenie w kulturze żydowskiej”, które bardzo ciekawie poprowadziła pani Grażyna Barwinek.
Drugą część warsztatów przeprowadziła p. Maria Bednarska z ŚCDN na temat synagog z terenu województwa świętokrzyskiego. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs plastyczny dla drużyn ze wszystkich szkół uczestniczących w spotkaniu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Nikola Brożyna i Barbara Sołtys. Celem konkursu było sprawdzenie co uczniowie zapamiętali z prelekcji. Brawo dla dziewczyn za odwagę reprezentowania naszej szkoły. Następnym punktem festiwalu była wędrówka uliczkami Chęcin w poszukiwaniu obiektów związanych z kulturą żydowską. Odwiedziliśmy Niemczówkę, remontowaną Synagogę na ul. Długiej, dowiedzieliśmy się, gdzie był Dom Rabina, Mykwa, Getto żydowskie, a następnie zawędrowaliśmy na cmentarz żydowski, czyli Kirkut, gdzie zachowało się wiele macew. Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej. Była to również lekcja tolerancji wobec ludzi wyznających inną religię i kulturę.