„Zaburzenia lękowe i depresyjne u dzieci” to temat prelekcji, która odbyła się podczas dzisiejszego spotkania z rodzicami. Pani Justyna Parlak, certyfikowany psychoterapeuta PTP, w sposób przystępny przedstawiła nam etiologię zaburzeń lękowych i depresyjnych u dzieci. Zwróciła uwagę na przyczyny, stany i strony lęku. Prowadząca podkreśliła, iż zdrowa dawka lęku pozwala nam uniknąć zagrożenia, podjąć zdecydowane działania i osiągnąć szczyt naszych możliwości. Natomiast lęk staje się niezdrowy wtedy, kiedy towarzyszy mu nadmierny niepokój albo zbyt częste unikanie sytuacji powodujących lęk. Lęk powoduje też cierpienie o różnym natężeniu od łagodnego poprzez umiarkowane do silnego oraz takie, które odczuwamy od czasu do czasu, często lub niemal bez przerwy. Rozciąga swój wpływ na dziecięce ciała, myśli, emocje, zachowania i relacje. Oznacza to, że u każdego dziecka lęk będzie wyglądać inaczej i inaczej będzie przez nie odczuwany. Przechodząc do omawiania depresji zwróciła uwagę, iż jest to choroba powszechna, a pierwszy jej epizod zaczyna się najczęściej w okresie dojrzewania. Pani Justyna Parlak omówiła w jaki sposób może objawiać się ta choroba, jak należy rozmawiać z dzieckiem oraz w jaki sposób możemy pomóc, a w jaki zaszkodzić dziecku. Na koniec przybliżyła formy pomocy.
Dziękujemy Pani Justynie Parlak, reprezentującej Stowarzyszenie Psychoterapii PoRozumienie, za dzisiejszy wykład. Bardzo serdecznie również dziękujemy Rodzicom i Gronu Pedagogicznemu za obecność.