Samorząd Gminy i Miasta Chęciny w ostatnich dniach podpisał umowę dotacji na dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dla zadania pn. Usunięcie „dzikiego wysypiska śmieci“ na terenie gminy Chęciny w ramach nagrody w konkursie edukacyjnym „Czyste Świętokrzyskie“.
Celem ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach konkursu dla gmin z terenu województwa świętokrzyskiego pod nazwą: „Czyste Świętokrzyskie” jest przede wszystkim wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców oraz uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego w zakresie tematyki związanej z prawidłowym gospodarowaniem odpadami oraz poprawą stanu środowiska naturalnego poprzez likwidację dzikich wysypisk śmieci, zagospodarowanie odpadów powstałych w gospodarstwie domowym przez ich segregację i utylizację w firmach do tego przeznaczonych. Te działania mają się przyczynić do ochrony powierzchni ziemi, a także do przeciwdziałania niekorzystnemu wzrostowi stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze i ochrony różnorodności biologicznej ekosystemów oraz krajobrazu.
Warunkiem przystąpienia gmin do konkursu i tym samym ubiegania się o środki na likwidację dzikich wysypisk śmieci było zgłoszenie przez gminę dowolnej pracy wykonanej przez uczniów z materiałów recyclingowych lub filmu z zakresu edukacji ekologicznej. -Prace zostały złożone przez kilka naszych szkół podstawowych, natomiast największym zaangażowaniem wykazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Wolicy, którzy przygotowali film zawierający ich punkt widzenia na wspomniany temat. Nie zabrakło w nim także przedstawienia korzyści dla środowiska wynikających z likwidacji dzikich wysypisk. Osobiście uważam, że jest to bardzo edukacyjny materiał – przyznaje burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Jak się okazało, podobnego zdania była też komisja konkursowa. Punkty przyznawane były za poruszenie tematu ochrony powierzchni ziemi, przeciwdziałania niekorzystnemu wzrostowi stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, ochrony różnorodności biologicznej, ekosystemów oraz krajobrazu, czy też rozwiązywania problemów terenów zurbanizowanych. - Dzięki kreatywności uczniów z Wolicy udało się zdobyć dodatkowe środki na likwidację dzikich wysypisk śmieci, z którymi walczymy już od dawna. W tym celu, kilka miesięcy temu, zakupiliśmy fotopułapki, które ustawiamy w różnych miejscach, gdzie najczęściej wyrzucane są śmieci. Od lat walczymy z nielegalnymi wysypiskami, usilnie dążąc do tego, żeby nasza gmina była gminą czystą. Posprzątanie lasu z hałd śmieci jest bardzo kosztowne, dlatego cieszymy się, że przy współpracy z naszymi świadomymi ekologicznie uczniami udało nam się pozyskać dodatkowe środki na likwidację dzikich wysypisk – mówi burmistrz Robert Jaworski.
Warto zaznaczyć, że szkoła, której praca została wyróżniona w konkursie może pozyskać dodatkowe cztery tysiące złotych wsparcia. Szkoła Podstawowa w Wolica dzięki tym środkom będzie mogła doposażyć pracownię przyrodniczą w pomoce dydaktyczne. – Wniosek na ten zakres już złożyliśmy i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Mam nadzieję, że uda się pozyskać kolejne środki dla tej placówki. – mówi burmistrz Robert Jaworski, dziękując jednocześnie wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie prac konkursowych, Jestem przekonany, że dzięki temu ich świadomość ekologiczna wzrosła.
W konkursie udział wzięli uczniowie: Małgorzata Kempa, Klaudia Knap,Tomasz Dewerenda, Bartłomiej Przygodzki.
Opiekun - Agnieszka Gajos.
źródło: www.checiny.pl