W dniu 3 października 2019 r. w Hali  Legionów w Kielcach odbyły się zajęcia sportowe  pod nazwą SKSonTour. W zajęciach wzięło udział 10 szkół z województwa Świętokrzyskiego. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie reprezentujący szkołę podstawową w Wolicy.

SKSonTour to część programu Szkolny Klub Sportowy, który jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obejmuje ponad 330 tys. młodych Polaków w każdym powiecie  w kraju. W województwie świętokrzyskim uczestniczy w nim 12 tys. dzieci.

Głównym założeniem cyklu wydarzeń jest realizacja obwodów stacyjnych, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności oraz są poddawani testom sprawności fizycznej. Wszystkim zadaniom towarzyszy doskonała zabawa.

Wydarzenie uroczyście zainaugurowała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.  

                Uczniowie uczestniczyli w  10 różnorodnych stacjach sportowych mianowicie: warsztaty z pierwszej pomocy, deskorolka, wioślarstwo, stacja mistrzów, fotobudka, skok w dal, test gibkości + wytrzymałość+ pomiary, refleksomierz, bieg wahadłowy, stacja niespodzianka.  Jednym słowem uczestnicy mieli okazję  poznać nietypowe formy aktywności, które często trudno zrealizować na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach.

                Wśród uczestników zajęć znaleźli się piłkarze ręczni  KS VIVE Kielce. Poprowadzili jedną ze stacji „  z  mistrzem”. Uczniowie sprawdzili swoją sprawność fizyczną trenując na cykloergonometrze, wykonywali  zwis na drążku, skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy, wspólnie z instruktorami pokonywali tor przeszkód  jeżdżąc na deskorolkach, sprawdzili swój refleks. Poznali najważniejsze zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Najbardziej atrakcyjną okazała się stacja „ z mistrzem”. Uczniowie pod okiem znakomitych zawodników KS VIVE Kielce pokonywali sprawnościowy tor przeszkód.  Na zakończenie zajęć uczniowie pozowali do wspólnych zdjęć z użyciem różnych przyborów.  

                Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe koszulki z logiem wydarzenia  oraz drobne upominki.

Dariusz Gorzelak