7 czerwca młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wolicy i w Siedlcach uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Kielc. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z zawodami związanymi z koleją i hotelarstwem oraz umożliwienie im zdobycia nowych doświadczeń zwiększających poczucie samodzielności i niezależności.

Uwzględniając fakt, że przyszli absolwenci już wkrótce rozpoczną edukację poza miejscem zamieszkania, podróżowaliśmy pociągiem i autobusami komunikacji miejskiej. Podczas wycieczki po Kielcach uczniowie dowiedzieli się, gdzie znajdują się różne licea, odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. W. Gombrowicza oraz uczestniczyli w lekcji bibliotecznej nt. „ Specyfika pracy Biblioteki, zasady korzystania z różnych kategorii zbiorów oraz oferowanych usług bibliotecznych. Rodzaje dokumentów gromadzonych w Bibliotece”.

Podobnie jak w ubiegłym roku odwiedziliśmy dworzec kolejowy w Kielcach, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami Straży Ochrony Kolei, Zakładów Linii Kolejowych oraz Przewozów Regionalnych POLREGIO. Młodzież dowiedziała się, jakie kompetencje posiadać powinna osoba pracująca jako maszynista, kierownik pociągu, dyżurny ruchu czy strażnik Ochrony Kolei. Otrzymała rzetelne informacje na temat ścieżki kształcenia oraz warunków pracy i zatrudnienia w tych profesjach.

Aby dowiedzieć się, na czym polega praca w hotelu wybraliśmy się do Best Western Grand Hotelu, gdzie oprócz uzyskania fachowych informacji mieliśmy możliwość zobaczyć przepych i piękno tego obiektu. Dowiedzieliśmy się również jak trudną i odpowiedzialną pracę wykonują zatrudnione tam osoby.

Karolina Kędzior i Renata Sowińska