W ramach wycieczki zawodoznawczej, chętni uczniowie z klas gimnazjalnych i klasy VIII odwiedzili siedzibę TVP3 oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Podczas rozmowy z panią Pauliną Błaszczyk, specjalistką do spraw promocji, która oprowadziła nas po siedzibie TVP3 młodzież dowiedziała się, jakie zawody wykonują osoby zatrudnione w stacji telewizyjnej. Jak się okazało pracę znajdą tam zarówno dziennikarze i redaktorzy, jak  i fryzjerki, kosmetyczki, informatycy, dźwiękowcy, pracownicy biurowi, księgowi. To, czego oczekuje się od przyszłego pracownika to przede wszystkim odpowiednie kompetencje oraz wszechstronne zainteresowania.

Podczas lekcji teatralnej, inspicjent Renata Głasek-Kęska przedstawiła historię kieleckiego teatru, a następnie zabrała nas na wycieczkę po budynku. Uczniowie zwiedzili miejsca niedostępne dla widzów. Byli na scenie, gdzie można było z bliska obejrzeć jej kulisy oraz różne urządzenia teatralne (np. sznurownię, zapadnię, miejsce pracy inspicjenta-suflera), a także dekoracje do aktualnie granego przedstawienia. Zwiedzili także małą scenę, foyer, dziedziniec teatralny, malarnię. Pani inspicjent opowiedziała o funkcji poszczególnych pomieszczeń i urządzeń teatralnych, a także o pracy ludzi, którzy wspólnie z aktorami przyczyniają się do powstania spektaklu.

Podczas pieszej wycieczki ulicą Sienkiewicza zatrzymaliśmy się na Placu Artystów, gdzie pani Renata Sowińska zapoznała uczniów z historią powstania miasta Kielce.

Karolina Kędzior