Wyjazd do kina klasy III B to był dopiero początek przygody z powieścią i filmem detektywistycznym. 11 grudnia uczniowie obejrzeli w „Multikinie” film „Morderstwo w Orient Expresie” w rezyserii Kennetha Branagh.  Inspiracją do nakręcenia filmu była oczywiscie powiesć Agaty Christie pod tym samym tytułem. Wyjazd klasy IIIB wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Gajos na ten film nie był przypadkowy. Powiesć znanej pisarki jest bowiem jedną z lektur szkolnych.

                Na zajęciach z języka polskiego uczniowie wcielili się w rolę  nauczyciela i przeprowadzili cykl lekcji poswięconych lekturze. Na podstawie obejrzanego filmu, przypomnieli jak powstaje dzieło filmowe i z jakich elementów się składa. Przybliżyli życie i twórczosci Agaty Christie. Wykorzystując prezentację multimedialną oraz przygotowane plakaty wyjasnili czym charakteryzuje się powiesć detektywistyczna, opowiedzili o znanych z literatury i filmu  detektywach. 

                Wyjazd do kina oraz cykl lekcji uzupełniły się wzajemnie oraz uswiadomiły uczniom, że „Nauka rozpoczynać się musi od zmysłowych spostrzeżeń, a nie od opisów rzeczy słowami”(Jan Amos Komeński).

Nauczyciel języka polskiego

Tomasz Żelichowski