8 października 2018r. klasa IV, V i VI udała się na wycieczkę do Krakowa w ramach obchodów uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na początku pani przewodnik wyjaśniła uczniom cele wycieczki i skrótowo opisała trasę przewidzianą do zwiedzania.

Na szlaku niepodległości odwiedziliśmy m.in. ulicę Oleandry. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie z tego miejsca, z Krakowskich Oleandrów, 6 sierpnia 1914r. wyruszyła I Kompania Kadrowa w kierunku Królestwa Polskiego z zamiarem wywołania powstania przeciwko carowi.

Następnie udaliśmy się w stronę Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego znajdującego się  w Lasku Wolskim, dalej do Kopca Kościuszki. Pani przewodnik rzeczowo i ciekawie opowiadała nam jaki związek z historią Polski mają owe miejsca.

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było zwiedzenie Krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się trumna z ciałem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Wielkiego Polaka i Patrioty – Józefa Piłsudskiego, jak również Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich osób, wypisanych na marmurowej tablicy, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Renata Sowińska